איך אפשר להשיג את תוכנת SPSS ?

איך להשיג את תוכנת SPSS

צרו קשר

הרבה סטודנטים פונים אלי עם השאלה הזו. תוכנת SPSS  היא אינה תוכנה חינמית, ואינה ניתנת להורדה באופן כשר. הדבר מצער כי מדובר בתוכנה שמצד אחד סטודנטים רבים צריכים אותה, לצורך הניתוחים הסטטיסטיים שלהם. קניית התוכנה במחיר מלא, היא יקרה מאוד.

מה יכול לעשות מי שצריך את תוכנת SPSS? להלן מספר טיפים שיכולים לעזור לך (כולם כשרים וחוקיים- אינני מתייחסת להורדת התוכנה באמצעים לא חוקיים):

  • בדוק אם המוסד האקדמי בו אתה לומד מציע רכישה מוזלת או גישה בחינם לתוכנה: מרבית האוניברסיטאות והמכללות מציעות לסטודנטים אפשרות לרכוש את התוכנה במחיר מוזל, לעבוד עליה באמצעות גישה מרחוק אל מחשבי האוניברסיטה, או פשוט להגיע אל האוניברסיטה ולעבודה במעבדת המחשבים שבה התוכנה מותקנת. אגב, גם חברת SPSS מציעה את התוכנה לרכישה במחירים מוזלים לסטודנטים, אך למרבה הצער, גם לאחר הנחת הסטודנטים, העלות היא עדיין של כמה אלפי שקלים טובים!

 

  • בדוק האם באפשרותך לבצע את הניתוחים בתוכנה אחרת: האם אתה בטוח שאתה צריך את תוכנת SPSS? ניתוחים סטטיסטיים לא מעטים ניתן לעשות באמצעות תוכנת Excel של מיקרוסופט. הצגת נתונים לצורך סטטיסטיקה תיאורית (שכיחויות, ממוצעים, סטיות תקן וערכי מינימום ומקסימום) וכן מבחנים סטטיסטיים כמו מבחני טי טסט ומתאמים- ניתן לבצע באמצעות תוכנת אקסל. היתרונות- התוכנה מותקנת כמעט על כל מחשב ואין צורך בהתקנה מיוחדת. יתרון נוסף הוא שניתן באמצעות אקסל גם לייצר כבר תרשימים וטבלאות מעוצבות לצורך העבודה הסופית. החיסרון- העדר האפשרות לבצע ניתוחים מורכבים. בנוסף, לעיתים כאשר מדובר במטלה לצרכי הלימודים, המנחה דורש שהיא תבוצע על תוכנת SPSS.

 

  • עבודה על תוכנת  SPSS ישנה יותר- אם יש לך גישה לגירסה ישנה של התוכנה, אל תמהר לפסול את האפשרות לעבוד עליה! אומנם, תוכנת SPSS  העדכנית ביותר בשוק הינה גירסה 22.0. אך כמי שעובדת על SPSS  מאז גירסת 6.0 שלה אני יכולה להעיד כי לא תמיד החידושים שמוכנסים בגירסאות החדשות הן דרמטיים. נכון,  הגירסאות האחרונות הן נוחות וידידותיות יותר, ועם הזמן נוספו גם ניתוחים סטטיסטיים מורכבים יותר, אך לצרכי עבודה בסיסיים, גם גרסאות פחות מתקדמות של התוכנה, החל מגירסה 14.0 ומעלה 'יעשו את העבודה' .

ibm.jpg