איך אפשר להשיג את תוכנת SPSS ?

כיצד לבחור יועץ סטטיסטי לעבודת מחקר שלך?

צרו קשר

הגעת לשלב שבו אתה צריך לנתח את הנתונים של עבודתך. אתה מחפש מישהו מקצועי. אמין. שתוכל לבטוח בעבודה שלו מצד אחד ושלא ירושש אותך מצד שני. איך בוחרים יועץ סטטיסטי?

 

מי עוסק בייעוץ סטטיסטי?

כדי לעסוק בייעוץ סטטיסטי אין צורך ברשיון או בתעודה כך שלמעשה כל אחד יכול להגיד שהוא יועץ סטטיסטי.

אם אני מסתכלת מסביב אני יכולה להגיד שיש שלוש רמות של יועצים:

 

ברמה הראשונה והנמוכה ביותר  נמצאים ה'חאפרים', סטודנטים או בוגרי תואר טריים, כאלה שהצליחו לתפוס את עקרונות הסטטיסטיקה ועיבוד הנתונים  בתחום הלימודים שלהם די מהר, עזרו לחבר אחד או שניים שלהם במהלך הלימודים, ראו כי טוב , וכעת הם מציעים את השרות שלהם לכל הדורש.

תמצאו אותם מסתתרים באתרים פשוטים, לעיתים יחד עם הצעה לכתוב את כל העבודה שלכם. לא תמיד תדעו מי מסתתר מאחורי השם של האתר (משום מה הם לא כותבים את שמם המלא ואת הרקע המקצועי שלהם).

  • עבודה זולה (לא תמיד!).

  • מרבית הסיכויים שלא תקבלו ליווי מקצועי מלא. נתוני שרות אלה רגילים לעשות עבודות פשוטות מאוד, ובתחום מסויים מאוד, תוך התעלמות מהדרישות של חוגים שונים ותחומי מחקר שונים. לעיתים תקבלו תוצר ראוי ואז חסכתם קצת כסף (אני לא מזלזלת בכך) אבל אם העבודה שלכם מעט מורכבת יותר כמו למשל קובץ נתונים שדורש אירגון, דרישות מיוחדות מהמנחה, עבודה הדורשת הבנה עמוקה של ניתוחים סטטיסטיים, במקרה כזה או שעבודתכם כלל לא תתקבל (האדם לא יגיב לפניה שלכם או יגיד שעמוס בעבודה), או שתתקבל אך תקבלו תוצר גרוע.

כאשר בוחרים בייעוץ סטטיסטי כדאי גם לשאול את עצמכם האם הוא יהיה זמין בהמשך הדרך במידה והמנחה יבקש שתבצעו ניתוח נוסף, תבנו את המשתנה בצורה שונה, תראו לו את הפלטים וכדומה. רכישה של ייעוץ מגורם שאינו מוסמך ואינו מקצועי יכולה להוביל למצבים שבהם אתם נתקעים עם פרק ממצאים חצי עשוי. כבר יצא לי לקבל עבודות כאלה שבהם הסטודנט ביקש ממני 'להציל' את העבודה שלו מייעוץ סטטיסטי שכשל או שנעלם במהלך העבודה.

 ברמה השניה תמצאו יועצים סטטיסטיים מומחים שזה תחום עיסוקם העיקרי. 

הם מייעצים לסטודנטים לתארים מתקדמים, וגם לחוקרים.

הם לא מסתתרים אלא להפך, פועלים תחת שמם המלא. הם מקפידים ללכת להכשרות מקצועיות ולהתעדכן בנעשה בתחום העיסוק שלהם. הם לא יעלמו לכם כי יש להם מחויבות מקצועית. עם תחילת העבודה תקבלו תמונה של כל ההליך שעומד להתבצע, ושל העלויות הכרוכות בכך. הניסיון המקצועי שלהם מאפשר להם לראות מראש את התמונה הסופית ולעבוד לקראתה.

העלות הגבוהה יותר של היועצים האלה מתקזזת פעמים רבות עם הידע המקצועי שלהם, שמאפשר להם להביא לכם עבודה באיכות גבוהה תוך זמן קצר. גם המנחה או השופט של העבודה שלכם יזהו די מהר שלפניהם פרק ממצאים איכותי, ויבדקו אותו בהתאם.

לאחר מכאן , ברמה השלישית נמצאים מי שהם  ד"ר לסטטיסטיקה.  הם מתמצאים ברמה גבוהה מאוד בכל תחומי הסטטיסטיקה, ועוסקים בעיקר בניתוחים סטטיסטיים מתקדמים במחקרים הדורשים פיתוח מודל סטטיסטי חדש או שימוש בניתוחים מורכבים ביותר. התעריפים שלהם גבוהים מאד (בדרך כלל לפי שעת עבודה) ובצדק.

 

מבולבלים? אז בואו ננסח את זה בצורה פשוטה:

 

אם אתם כותבים עובדת תזה לתואר שני, עובדת דוקטורט, או סמנריון לתואר כלשהו, בתחומי מדעי החברה, מנהל העסקים, רפואה ומקצועות קרובים אליה, מרבית הסיכויים שיועץ מהרמה השניה יספיק לכם.

 

אם אתם שואלים את עצמכם היכן אני ממוקמת, אז אני גאה למקם את עצמי ברמה השניה. אני לא ד"ר לסטטיסטיקה (התארים שלי הם בפילוסופיה, פסיכולוגיה (תואר ראשון מאונ' בר-אילן) ובעבודה סוציאלית (תואר שני מאונ' תל-אביב) אך יש לי המון ניסון בעבודת מחקר בתחומי הטיפול, הרווחה, החינוך והרפואה. אני מכירה את המחקר בתחומים האלה מבפנים (מה שנקרא באנגלית HANDS ON). "ליכלכתי את הידיים" בכל שלב של המחקר- רצתי אחרי נבדקים במרפאות כדי שישיבו על שאלונים, ישבתי שעות על גבי שעות והקלדתי נתונים, הייתי שותפה בצוותי מחקר רבים ומגוונים ובעיקר- ביצעתי ניתוחים סטטיסטיים מכל סוג אפשרי. נתקלתי כבר בכל קובץ בעייתי שיש. הימרתי קבצים מ SPSS  לוורד הלוך ושוב, ביצעתי וכתבתי הרבה ניתוחים סטטיסטיים. נתקלתי בבקשות המשונות והמורכבות ביותר (ומכל בקשה שכזו רק השכלתי, גם אם תוך כדי קצת קיטרתי..) ובעיקר- עבדתי עם ובשביל המון סטודנטים.

למי שכותב עבודה במדעי החברה, מנהל עסקים, מקצועות פרה-רפואיים: הרמה הזו של סטטיסטיקה מספיקה בהחלט. (אגב, אם במהלך העבודה אני נתקלת בסוגיה סטטיסטית מורכבת, אני לא מתביישת ופונה לסטטיסטיקאי מומחה).

אולי זה ישמע קצת משונה למי שלא מחבב סטטיסטיקה, אבל גם  אחרי כל השנים האלה אני תמיד סקרנית לקבל עבודת מחקר חדשה לידי ושמחה לעזור לעוד סטודנט או סטודנטית לצלוח את היעד ולהגיע למטרה הנחשקת עבורו.

רוצה להיות הסטודנט או הסטודנטית הבא שאעזור לו להגיע אל פרק הדיון?

צור קשר ונתחיל לעבוד יחד ממש בקרוב.