מדוע כדאי להשתמש בסינטקס (SYNTAX) בזמן העבודה בתוכנת SPSS 

עבודה עם SYNTAX בתכנת SPSS

מה הוא סינטקס?

סינטקס הוא שורת קוד בעזרתה אנו מודיעים לתוכנה אילו פעולה ברצוננו לבצע.

הסינטקס צריך להיות כתוב על פי כללי תחביר מסוימים תוך שימוש במילות פקודה ידועות.

 

במה שונה העבודה בסינטקס מהעבודה בחלונות?

בראשית היה ה SPSS וכל הפקודות בו נכתבו באמצעות syntax. מי שלמד את תוכנת SPSS לפני עשור או שניים בוודאי זוכר לרעה את מסך המחשב הירקרק ואת שורות הפקודות האינסופית, שהספיקה טעות אחת בדמות רווח נוסף או פסיק שאינו במקום כדי שכל התוכנית לא תרוץ (אך לא תהיה יעליה דייה כדי לדווח היכון התקלה!).

ואז הופיעה בחיינו הגירסה החלונאית של spss, ו-עבור אלו מאיתנו שהעבודה בתוכנה היא חלק משגרת היומיום שלהם- החיים השתנו. בחלונות לא היה צריך לזכור פקודות, פסיקים וסוגרים. למעשה התוכנה מנחה אותנו בכתיבת הפקודה באמצעות החלונות שנפתחים מהתפריטים השונים. לעיתים קרובות זה נוח ויעיל ומאפשר עבודה מהירה ומדויקת.

כיום, את מרבית הפעולות והניתוחים הסטטיסטיים השימושיים ב SPSS ניתן לבצע באמצעות החלונות.

 

אז למה בכל אופן כדאי לעבוד בסינטקס?

ראשית, בצורת עבודה זו אנו שומרים ומתעדים למעשה עת עבודתנו. כך אם בניתי משתנה חדש וכעבור תקופת זמן אני רוצה לזכור אילו פריטים הוא הכיל- בפקודת ה syntax אוכל לראות זאת בקלות.

לעומת זאת בחלונות- אצטרך לסמוך על זכרוני או על תיעוד מדויק של עבודתי (דבר שמרבית האנשים לא עושים).

בנוסף עבודה ב syntax מאפשרת לנו להעתיק בקלות את הטיפול בקובץ אחד לקובץ אחר, ואין צורך לחזור שוב על אותן פעולות.

לדוגמא: סטודנט אסף נתונים מתלמידים באזור הצפון והריץ עליהם פקודות (היפוך משתנים, בניית משתנים, מבחנים סטטיסטיים). כעבור פרק זמן הוא אסף נתונים זהים גם בקרב תלמידים בדרום. קובץ הסינטקס מאפשר לו תוך כמה שניות לחזור שוב על הפעולות שכבר ביצע.

ולבסוף- קיימות לא מעט פקודות, טיפול בנתונים וניתוחים סטטיסטיים אשר ניתן לבצעם רק באמצעות syntax. העבודה ב syntax מאפשרת גם לקהילות של מתכנתים להחליף פתרונות למצבים מסויימים ולמעשה לפתח את השימוש בתוכנה.

אני משלבת בעבודתי הן עבודה בסינטקסים והן בחלונות. כאשר בסינטקס אני בונה את הקובץ הבסיסי- את כל הפעולות של שינוי המשתנים, קידודם, בדיקת מהימנות, חישוב משתנים (פקודות כגון- recode, compute, count). בצורה כזו מתקבל ממש יומן המתעד את הפעולות שנעשו. היומן הזה יכול לשמש אותי (או כל אדם אחר) במועד מאוחר יותר להבנת הפעולות שנערכו. לעומת זאת כאשר במהלך העבודה ברצוני לבצע ניתוחים סטטיסטיים במהירות אני בדרך כלל אבצע אותם באמצעות חלונות.

צריך את תוכנת SPSS? קרא כאן על הדרכים השונות להשיג את התוכנה